Чачак:
 
 
web mail       Engleski

Универзитет у Крагујевцу
Агрономски факултет у Чачку
основан 1978. године

 

Поносни смо што је Агрономски факултет у Чачку као чланица Универзитета у Крагујевцу активно учествовао у раду Collaborative Workshop-а, заједнички организованог и реализованог са једним од топ 200 светских Универзитета Queen's University Belfast, у оквиру пројекта „Planting the Seeds of Change: A Pilot Study on AI-Driven Solutions for Serbian Smallholder Farmers“ (Акроним: PSCAPS). PSCAPS је прихваћен за финансирање и реализацију крајем Августа 2024. године, у оквиру програма International Strategic Partnerships Fund – ODA block-funded grant EPS Faculty Tranche 2, подпрограм ISPF (www.gov.uk).

      WORKSHOP ПРИМЕНА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У AGRI-FOOD СЕКТОРУ“ je одржан у четвртак и петак, 12. и 13.09.2024. године на Агрономском факултету у Чачку.

     

      Главне и дугорочне циљеве и утицаје Пројекта PSCAPS су представили његови реализатори: др Александар Новаковић (Queen’s University Belfast, School of Mathematics and Physics, Northern Ireland, UK), др Арсо Вукићевић са Факултета инжењерских наука Крагујевац и др Владимир Курћубић са Агрономског факултета у Чачку (Универзитет у Крагујевцу).

      WORKSHOP је успешно умрежио заинтересоване актере, представнике академије и привреде, уз низ практичних примера и конкретних понуда за сарадњу на имплементацији иновација у секторима производње и услуга, односно за трансфер технологија са академије у индустрију, подржан применом различитих алата вештачке интелигенције.

      У оба дана одржавања било је право задовољство чути презентере на интересантне у актуелне теме, резултате њихових радова и активности а још веће задовољство је било учешће и развијање плодоносне дискусије. 

 

Галерија >>>>


 

АКАДЕМИЈА - дан #1 - 12 септембар 2024. (10:00 - 14:00)

ДОБРОДОШЛИЦА И УВОДНА РЕЧ: Др Александар Новаковић, Queen's University Belfast

ПЛЕНАРНА ИЗЛАГАЊА (10:00 - 11:00) (3 X 15 минута):

  • Др Александар Новаковић, Queen's University Belfast (QUB), School of Mathematics and Physics, Northern Ireland, UK:

Сејање семена промена: Пилот студија о решењима вођеним вештачком интелигенцијом за мала српска пољопривредна газдинствa

Planting the Seeds of Change: A Pilot Study on AI-Driven Solutions for Serbian Smallholder Farmers

  • Др Арсо Вукићевић, Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу, Србија:

     Увод у AI и могућности примене

  • Др Владимир С. Курћубић, Агрономски факултет у Чачку, Универзитет у Крагујевцу, Србија:

     Преглед стања и потреба за AI/дигитализацијом – ONE HEALTH приступ

ДИСКУСИЈА (11:00 – 11:30)

КОКТЕЛ (11:30-12:00) - Хол Факултета

ПОТЕНЦИЈАЛНЕ МОГУЋНОСТИ ЗА ПРИМЕНУ НАУКЕ О ПОДАЦИМА (DATA SCIENCE) И AI АЛАТА У ПОЉОПРИВРЕДИ, ПРЕВЕНЦИЈИ БОЛЕСТИ И ДОНОШЕЊУ ОДЛУКА НА ОСНОВУ ПОДАТАКА (12:00-14:00)

  • Представници Queen's University Belfast (QUB), School of Mathematics and Physics, Northern Ireland, UK (3 X 15 минута):
  1. Frances Titterington, Agri-Food and Biosciences Institute: "BovIS - The Power of Integrated Data",https://www.afbini.gov.uk/sites/afbini.gov.uk/files/publications/BovIS%20-%20introduction_0.pdf
  2. Anton White, MSc in Data Analytics: „Investigating the use of the interferon gamma assay for bovine tuberculosis control in Northern Ireland“.
  3. Marietta Dalamanga, MSc in Data Analytics: „Exploring cattle mortality in Northern Ireland using machine learning“.

ДИСКУСИЈА (12:45 – 13:00)

  • Представници Агрономског факултета у Чачку Универзитета у Крагујевцу и Пољопривредног факултета у Београду, Србија (3 X 15 минута):
  1. Душан Марковић, PhD студент, наслов теме: „Могуће примене машинског учења у области пољопривреде“.
  2. Сања Ђурђевић, PhD студент, Пољопривредни факултет Београд – Земун: „Употреба система компјутерског вида (Computer Vision System) за процену квалитета хране: Напредне технике инструменталног мерења боје“.
  3. Борис Писинов, PhD, Институт за заштиту биља и животну средину Београд: „Headspace гасно хроматографско - масено спектрометријско одређивање профила испарљивих органских једињења у франкфуртеру од козјег меса“

ДИСКУСИЈА (13:45 – 14:00)

КОКТЕЛ (14:00 - ) - Хол Факултета

 

 

САРАДЊА АКАДЕМИЈЕ И ПРИВРЕДЕ - 13 септембар 2024. (10:00 - 16:00h)

ПЛЕНАРНА ИЗЛАГАЊА (10:00 - 11:30h) (4 X 15 минута):

  • Др Арсо Вукићевић, Факултет инжењерских наука, Универзитет у Крагујевцу, Србија:

     Увод у AI и могућности примене

  • Др Александар Новаковић, Queen's University Belfast (QUB), School of Mathematics and Physics, Northern Ireland, UK:

     Сејање семена промена: Пилот студија о решењима вођеним вештачком интелигенцијом за мала српска пољопривредна газдинства

     Planting the Seeds of Change: A Pilot Study on AI-Driven Solutions for Serbian Smallholder Farmers

  • Др Владимир С. Курћубић (Агрономски факултет у Чачку, Универзитет у Крагујевцу, Србија):

     Преглед стања и потреба за AI/дигитализацијом – ONE HEALTH приступ

  • Др Зоран Дебељак, Ветеринарски специјалистички Институт „Краљево“, Србија

     Искуства и бенефити: студијски боравак епизоотиолога на QUB и DAERA

ДИСКУСИЈА (11:20 – 11:30)

ПОТЕНЦИЈАЛИ САРАДЊЕ АКАДЕМИЈЕ И ПРИВРЕДЕ КРОЗ ИСТРАЖИВАЊЕ И РАЗВОЈ (R&D) (12:00-14:00)

ИНОВАЦИЈЕ У ПРОИЗВОДНОМ И СЕКТОРУ УСЛУГА: ТРАНСФЕР ТЕХНОЛОГИЈА СА АКАДЕМИЈЕ У ИНДУСТРИЈУ ПОДРЖАН ПРИМЕНОМ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ

  • Др Тања Вујовић, Институт за воћарство Чачак: „Применa криопрезервације ин витро u konzervaciji аутохтоних Prunus врста i krioterapiji“;
  • Милош Вујисић, инжењер пољопривреде, Agrologistic 032 канцеларија за пољопривреду: Дигитализација осигурања пољопривреде и консултантских услуга;
  • Др Јуришевић Небојша, Факултет инжењерских наука Крагујевац: „Западни Балкан, пољопривреда, и енергетско сиромаштво“;
  • Милан Поповић/Никола Милојевић, Напон доо Крушевац: „Иновацијама из области енергетске ефикасности до повећања конкурентности у српском Agri-Food сектору“.

ДИСКУСИЈА (13:30 – 14:15) и КЕТЕРИНГ – БИФЕ ФАКУЛТЕТА (14:30 –)

 

            PSCAPS је прихваћен за финансирање и реализацију крајем Августа 2024. године, у оквиру програма International Strategic Partnerships Fund – ODA block-funded grant EPS Faculty Tranche 2, подпрограма International Science Partnerships Fund (ISPF) - GOV.UK (www.gov.uk).

            Главни циљеви овог пројекта су: повећање свести међу фармерима и заинтересованим странама о потенцијалу примене вештачке интелигенције у пољопривреди, јачање партнерстава за решења заснована на подацима и идентификација изазова који се ефикасно могу превазићи коришћењем вештачке интелигенције. Дугорочни циљеви укључују побољшање доношења одлука, економско оснаживање фармера, побољшање екосистема података и стварање плана за извођење сличних иницијатива.

            Пројекат поставља основу за потенцијалне алате вештачке интелигенције који би могли да усмере пољопривреднике у превенцији ризика, стратегијама ублажавања и праћењу ширења болести животиња, што на крају подстиче економску отпорност и приходе у сиромашнијим заједницама. Утврђивањем потребе за поузданим пољопривредним подацима, пројекат катализује дискусије о полисама за побољшање инфраструктуре за прикупљање података везаних за Agri-Food сектор у Србији.

            Поуке из овог пројекта ће бити „доказ концепта“ (proof-of-concept) за обезбеђивање већих грантова (европских и транс-атланских) и проширење сарадње између Queen’s University Belfast (UK) и Универзитета у Крагујевцу (Србија), као и осталих актера у српском научноистраживачком екосистему.

 

ws 2024 05 00001

ws 2024 05 00009

ws 2024 05 00125